Maliny, z których sok jest bardzo ceniony w domowej konsumpcji, to do wyrobu wina jest to materiał drugorzędny. Aromat z malin ulega zniekształceniu w czasie fermentacji i zatraca swoje walory smakowe i zapachowe, przez co to wino dużo traci.
Do wyrobu wytrawnych lub półsłodkich win, średnio się nadają, to idealne będą do win deserowych, nadających się do kupażowania. Sprawdzi się jako dodatek do win wieloowocowych.
Wina malinowe również są idealnym materiałem kiperskim jako niewielki dodatek smakowy do win wieloowocowych po zmieszaniu z innymi owocami: porzeczkami, agrestem, jagodami..
SPECYFIKACJA MALIN:
-
10 kg owoców odpowiada ok. 6 litra soku.
-
10 litrów soku z ok. 16 kg owoców.
-
Kwasowość ogólna 15 g/l,
-
Zawartość cukru ok. 47 g/l,
PRZYGOTOWANIE WINA Z MALIN:
Podążać z naszą „Instrukcją krok po kroku”.
W skrócie: Maliny należy dokładnie przebrać, zepsute odrzucić, potem umyć, wrzucić do pojemnika fermentacyjnego, zalać 2/3 dawki wrzącej wody z 2/3 dawki cukru. Po ostudzeniu do 40°C dodać enzym pektolityczny, dokładnie wymieszać np. mieszadłem do betonu i pozostawić w ciepłym miejscu na 2 godziny. Później przy temperaturze 25°C dodać pożywkę oraz drożdże. Fermentować w miazdze 4-7 dni. Potem przecedzić, moszcz wycisnąć, dodać ostudzony syrop cukrowy z pozostałej 1/3 dawki wody i 1/3 dawki cukru i przelać do balona szklanego i fermentować z rurką fermentacyjną. Po 4 miesiącach wino zlać znad osadu.
Ważne, aby mieć mocno dojrzałe owoce, dokładnie usunąć owoce nadpsute, niedojrzałe, szypułki oraz listki.
Fermentacja z miazgą przynajmniej 48 godzin, dzięki temu zwiększy się wydajność moszczu oraz poprawi jego barwę, ekstrakt i aromat. Dodanie pirosiarczynu potasu do miękkich już owoców zabezpieczy wino przed chorobami.
Jeżeli chcemy zachować smak malin w winie, to zalecana jest długa fermentacja w miarę niskiej temperaturze.
Czas leżakowania w ciemnym i chłodnym miejscu przez okres minimum 6 miesięcy, potem sklarować i przelać do butelek.
Im dłuższy okres leżakowania w butelkach, tym wino będzie bardziej dojrzalsze i wyborne w smaku.
WSKAZÓWKA DLA WINIARZA:
Wydajność i zawartość naturalnych cukrów i kwasów w owocach różni się od rodzaju, a także od stopnia ich dojrzałości, sposobu uprawy, nasłonecznienia. Ilość uzyskanego soku jest zależny od sposobu wyciskania. Prasa do owoców daje najlepsze efekty, a przy np. sokowirówce możemy mieć straty nawet do 20%. Przy domowej produkcji wina uwzględniamy wartości uśrednione ilości kwasów, cukru i soku. Dla zaawansowanych winiarzy polecamy refraktometr oraz kwasomierz.